Projekat prekogranične saradnje „BEST Saradnja u upravljanju otpadom – Do održive životne sredine“, koji je finansirala Evropska unija, uspešno je priveden kraju. Projekat je sproveo NALED u partnerstvu sa Centrom za ekotoksikološka ispitivanja, a u njemu su učestvovali grad Novi Pazar i opština Tutin iz Srbije, kao i opštine Mojkovac, Bijelo Polje i Kolašin iz Crne Gore.
Cilj ovog projekta bio je unapređenje upravljanja otpadom u pograničnom području između Srbije i Crne Gore, uz jačanje kapaciteta lokalnih samouprava i javno komunalnih preduzeća u oblasti sakupljanja i primarne selekcije otpada i podizanje svesti građana o značaju pravilnog upravljanja otpadom i očuvanja životne sredine.
U sklopu projektnih aktivnosti svih pet opština dobilo je neki od dokumenata javnih politika koji se odnose na analizu stanja, preporuke za upravljanje ambalažnim otpadom i mapu puta cirkularne ekonomije.
Grad Novi Pazar je dobio 1.500 specijalizovanih kanti za razdvajanje otpada i vozilo za njegovo prikupljanje, dok je opština Mojkovac dobila 500 kanti i presu za baliranje.
– Važno je da radimo na razvijanju sistema primarne selekcije, što podrazumeva sakupljanje i odvajanje otpada na samom izvoru. Istraživanja NALED-a nam govore da većina građana ne odvaja otpad, jer nemaju uslova za to, dok samo petina ističe da nema naviku da reciklira.
Takođe, pokazalo se i da bi dodatnoj motivaciji doprinela, pre svega, veća blizina komunalnih kanti i reciklažnih ostrva za prikupljanje različitih vrsta otpada, kao i uvođenje određenih podsticaja.
Srbija u oblasti upravljanja komunalnim otpadom dobro stoji što se tiče propisa i njihove usklađenosti sa regulativom Evropske unije, ali potrebna su dalja ulaganja u njihovo sprovođenje – rekla je Sanja Knežević Mitrović, šefica Jedinice za zaštitu životne sredine u NALED-u na sastanku sa partnerima povodom završetka projekta i sumiranja rezultata.
Stanje na terenu ne odgovara onome što je propisano u samim zakonima. Primetni su i nedovoljni kapaciteti lokalnih samouprava da sve što im je delegirano sprovedu na dobar način sa resursima i finansijama kojima raspolažu. Zato pilot projekti i evropski fondovi mogu da budu veliki podsticaj, posebno za manje sredine, kako bi se iz komunalnog otpada izdvojili, pre svega, resursi koje je moguće reciklirati kao što su PET, aluminijum, karton i papir, višeslojna kartonska ambalaža i staklo.
– Neophodno je intenzivno raditi na povećanju količina selektovanog otpada i planirati dalje proširenje kapaciteta i nabavku dodatnog broja vozila za prikupljanje reciklabilnog otpada, posuda za domaćinstva i teritorijalno povećanje obuhvata programom reciklaže. Podizanje kapaciteta javno komunalnih preduzeća je ključ rešenja. Razmena iskustava i primera dobre prakse su neodvojivi stoga.
Najveći benefiti prekograničnih projekata su ljudi sa obe strane granice koji su uspostavili saradnju, razmenili iskustva i stekli nova znanja – naveo je Suad Ljajić, izvršni direktor za ekonomsko-finansijske poslove JKP Gradska čistoća Novi Pazar i menadžer na projektu „BEST Saradnja u upravljanju otpadom – Do održive životne sredine“.
Indeksonline/RTVNP